7/30 Nie daj się oszukać samemu sobie

Już tydzień.
Dzisiaj na tapetę wjeżdża:

C8H11NO2
Czyli dopamina.
W dużym uproszczeniu (bo nie jestem chemikiem, biochemikiem itd.) sprawę należy traktować z przymrużeniem oka. Ale dopamina to bardzo niebezpieczne narzędzie naszego mózgu. Szczególnie przez system nagradzania. Strzał dopaminy to odczuwana przez nas przyjemność. Łatwo się do tego stanu przyzwyczaić a i nasz mózg wymaga natychmiastowej gratyfikacji. Dlatego tak ciężko zamiast skupić się na czymś rozwijającym ale wychodzącym po za strefę komfortu o wiele łatwiej usiąść do tego co znamy, jest proste i nagradzane przez nasz mózg strzałem dopaminy. min. TV, gry, itd. itd.
Oczywiście nie należy z niczego rezygnować. Jesteśmy dziećmi takich a nie innych czasów. Sam lubie grać w CS:GO czy PUBG itd. Ale staram się mieć nad tym kontrolę.
Teraz naszła mnie myśl.
Produktywność w naszej postmodernistycznej kulturze jest pewnym celem samym w sobie. Trzeba być produktywnym. Miliony książek o samorozwoju. Doskonaleniu. Doskonalenie i rozwój są chyba obecne w naszej kulturze już od starożytnej Grecji, przez wieki ciemne, oświecenie do teraz. Tak wieki ciemne też. Kościół dołożył sporą cegiełkę do rozwoju ludzkości. Tacy myśliciele jak Tomasz z Akwinu czy Grzegorz Berkeley… itd. itd. Nie jest to miejsce i czas na ich wymienianie.
Ale zastanawia mnie jedna rzecz czy ten ideał kulturowy nie jest nam obcy. Czy naprawdę potrzebujemy go w takiej formie a może ważniejszy jest rozwój duchowy?
Jak sądzisz jaki rozwój jest dla ciebie ważny? Co rozumiesz przez rozwój?
Ja uważam, że rozwój jest czymś naturalnym dla człowieka. Tylko nie lubię patrzeć na skomercjalizowaną sprzedawaną papkę o zwanym też couchingiem czy myśleniem magicznym.
Jest to karmienie mózgu i oszukiwanie samego siebie. Trzeba usiaść albo wstać i zacząć pracować.
Pozwolę sobie cytatem podsumować ten wpis:

… w społeczeństwie w któym tak często poszukuje się natychmiastowej nagrody i łatwego kredytu, gdzie na porządku dziennym są chwilowe mody dietetyczne i wzory szybkiego bogacenia się. Nie mamy zbyt często okazji by usłyszeć przesłanie, że wiele spraw w życiu wymaga znacznego wysiłku i poświęcenia dłuższego czasu.

To jest to co chciałem wam przekazać.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *