11/30 Dyscyplina To Wolność?

Dyscyplina to wolność?

Jak to jest z naszą wolnością. Słuchałem dzisiaj ciekawego podcastu Tima Ferrisa, na wyżej wymieniony temat.
Zgadzam się z tym, że samodyscyplina, dążenie do celu, plany tak naprawdę dają nam wolność. Sprawiają, że czujemy się wolnymi ludźmi. Bo jeśli nic nie planujemy, to nasza droga jest chaotyczna. Co nie znaczy, że nie może być ciekawa, czy dzięki szczęściu naprawdę fajna. Ale jeśli życie układa się innymi ścieżkami niż tego chcemy. To czas zacząć planować.

Mój zrealizowany cel

Półtora roku dążyłem do celu żeby zostać programistą. Z mniejszym czy większym zaangażowniem uczyłem się coraz to nowych rzeczy. W grudniu ten cel osiągnałem. To był super dzień. Zrealizowałem swój cel. Ostatnio zaczynam czuć mały niedosyt. Bo brak mi jakiegoś wyraźnego celu. Tak długo tego chciałem i teraz rzeczywiście rozwiajam się w pracy. Koduje ciekawe rzeczy. Oczywiście chcę być coraz lepszy w tym co robię ale nie chce się też przepalić więc nie koduje bo ponocach.

Wolność

Więc brak celu (można zaczynać zdanie od więc ) doskiera naszej wolności. Teraz czas wolny oprócz trenningów. Przeznaczam w głównej mierze na gry. Przynajmniej do dzisiaj. Dziś wyznaczam kolejny cel. Chcę wstawać wcześnie rano. Zacznę od najcieższego elementu wstawania rano. Czyli chodzenie wcześniej spać bez patrzenia w telefon. Po za tym ten czas zanim zasnę spędzę na byciu trochę sam ze swoimi myślami.

Dyscyplina

Dyscyplina nie jest zasobem. To nie jest coś co się kończy. Jeśli ktoś rzucił palenie dzięki `silnej woli`, `dyscyplinie` to nie zabiera to mu tej umiejętności tylko ją wzmacnia. Dyscyplina jest takim mięśniem w mózgu, który również należy trenować. O ile łatwo przychodzi mi zebranie się na trening i lubię trenować. Bo to już jest wkalkulowane w mój tydzień. Stało się nawykiem.

Koncentracja

Często jakiś cel, który wymaga dyscypliny jak na przykład nauka programowania czy obecego języka. Wymaga też koncetracji. Koncetracja za to jest już pewnym zasobem. Na szczęście odnawialnym. Nic tak nie `boostuje` koncentracji. Jak zdrowa ilość snu. Bycię wypoczętym. I może nie na wszystkich ale na mnie bardzo dobrze działa pomodoro. Czyli 25 minut pracy przeplatane 5 minutami przerwy. Bardzo ważane jest by te pięć minut przerwy naprawdę oderwać się od wykonywanych zadań.

Synergia

Połączenie koncentracji z dyscypliną może zaprowadzić każego wprost do jego celu wystarczy po prostu zacząć to robić.

Nowy cel

Musze wyznaczyć sobie nowy cel aby moja dyscyplina i koncentracja była na wysokim poziome. Chciałem zacząć nagrywać vlogi Ale jak jest ciemno to mój sprzęt słabo sobie z tym radzi a jak jest jasno to jestem w pracy. Nie będę inwestował teraz w sprzęt do nagrywania. I też nie jestem do końca pewien czy chce nagrywać te vlogi. Z nauką nowego języka mam podobnie. Brak mi celu, dlaczego chciałbym się go uczyć. Celu który mógłbym zinternalizować.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *