3/30 Każdy może zostać programistą!

No siema.

Dzisiaj wpis o karierze. Ale nie o programiście 15k. Albo niesamowitym zapotrzebowaniu na programistów.
Podejdę do tematu bardziej całościowo.
Jak zostać programistą?
Takie pytanie może zadać sobie każdy, tak samo jak każdy może programistą zostać(szczegóły już zaraz). U ogólnie pytanie jeszcze bardziej, czyli będzie generyczne 😀
Jak zostać ? (T – to dowolny typ) Jak zostać programistą, trenerem, kowalem, mechanikiem, biznesmenem, kowalem swojego losu.. ?

Zdradzę jeden pro tip. Jak pokierować swoją ścieżką kariery. Znajdź kogoś kto wykonuje zawód jak chcesz wykonywać. Teraz jest to bardzo proste. I spróbuj dokonać dekonstrukcji. Jakie kroki on poczynił by znaleźć się w miejscu X. Dla przykładu spójrzmy na trenera. Widać po nim, że jest wysportowany, ma dużą wiedzę o ćwiczeniach i zachowaniu ciała podczas wysiłku. Co robił rok temu? Trenował. Dwa lata temu? Trenował itd..

A co robił programista? Pisał programy..
Co robił pisarz? Pisał książki..
Co robił gracz CS:GO? Grał w CS:GO..
Co robił filmowiec? Montował filmy.
Co robił X? X.

No dobra! ale jak to wszystko zacząć? Jak dojść do jakiegoś pułapu bo teraz to ja nic nie rozumiem. Chciałem być marynarzem a mówią mi refuj bukszpryt.
A bukszprytu się nie refuje.

Więc trzeba de konstruować dalej. Jak przebiec maraton a no najpierw wypada w ogóle zacząć biegać i być w stanie przebiec kilometr.
A przebiec kilometr to już prosta sprawa.

Jaki ty masz cel?

Raport z dnia:
-5*C, słonecznie.
W pracy bardzo dobrze, poprawki i drobne zmiany, dopisałem testy.
Treningowo dzisiaj regeneracja. Wczoraj bardzo mocne interwały 8x4min work 2 min rest
AAB 62 cal RUN 950m ROW 1020m Burpees 46
AAB 52 cal RUN 800m ROW 950m Burpees 46
W sobotę biegałem w startówkach – nie biegło mi się dobrze, chyba znowu wyciągnę adidasy boost i sprawdzę czy w nich będzie lepiej. Bo na crossie bardzo dobrze biega mi się w startówkach kalenji. Oglądałem dzisiaj filmy o montażu i aparatów do nagrywania.
Zastanawiam się nad wpisaniem go na listę celów. Była by to pierwsza materialna rzecz. Ale czy ja go na prawdę potrzebuję?

A ty czego naprawdę potrzebujesz?

P.S.
prawie 10% celu a ja dzisiaj zacząłem wątpić… ale wpis jest.

3 thoughts on “3/30 Każdy może zostać programistą!

 1. Hej, fajny blog 🙂
  Mam takie pytanie które mnie męczy od pewnego czasu – jak to jest z tym Kotlinem a junior programistą Androida.
  Sam chciałbym w niedługim czasie zostać juniorem androidowym i ciekawi mnie czy opłaca się uczyć rozwiązań Androidowych w Javie? Nie lepiej od razu pisać w Kotlinie? (oczywiście znam Javę i jestem w stanie zrozumieć pisany kod)
  Co sądzisz na ten temat?

  Pozdrawiam! 🙂

  1. U mnie na rozmowie o pracę, kotlin był dużym plusem. Świadczy to o tym, że śledzisz nowości i orientujesz co i jak bo żeby nauczyć się kotlina trzeba się trochę rozejrzeć nie ma tyle tutków co java z androidem. Czy sama java. Ja pisałem apki do “portfolio” w kotlinie. Javę warto znać na tyle, żeby rozumieć napisany w niej kod i potrafić rozwiązanie jakiegoś problemu z javy przenieść do kotlina. Mam na myśli to, że łatwiej znaleźć jak zrobić X czy Y na anroidzie w javie niż w kotlinie. (Chociaż sytuacja cały czas się poprawia na korzyść kotlina)
   np. szukałem czegoś takiego w wakacje: http://www.bsttutorial.com/how-to-background-service-location-updates-in-kotlin-android-example/
   i ciężko było to znaleźć w kotlinie, opierałem się na rozwiązaniach napisanych w javie.
   To było po pierwsze.
   Po drugie dużo zależy od firmy, przy tworzeniu nowych aplikacji często wykorzystywany jest kotlin (ale to też zależy od szefa projektu/firmy/zespołu). Kotlin jest w pełni kompatybilny z javą i nowe featury można też dopisywać w kotlinie, można powoli sobie apkę przepisywać. Nie wiem jak wygląda sytuacja w korporacjach przy utrzymaniu istniejących aplikacji. Wszystko zależy od osób decyzyjnych/struktury firmy itd…
   Podsumowując ja polecam kotlina, sam taką drogę wybrałem i tak jak pisałem na początku – kotlin był odebrany jako duży plus.

   Pozdrawiam i dzięki za feedback 🙂 Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to śmiało pisz, a jak masz jakiś pomysł co byś chciał przeczytać o kotlinie/androidzie czy programowaniu w ogóle to też byłbym wdzięczny za feedback i postaram się to dla Ciebie napisać. Z racji, że jesteś pierwszą osobą komentującą w tym roku taki bonus ode mnie 🙂

   1. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź 🙂
    Myślę, że blog ma potencjał z racji tematyki. Niewiele jest materiałów tym bardziej po Polsku 🙂

    Sądzę, że podstawy Kotlina jako języka jestem w stanie sam ogarnąć ale z chęcią bym poczytał o bibliotekach wykorzystywanych w prawdziwych projektach/w codziennej pracy takich jak dla Javy RXJava, Retrofit, Dagger i jak takie rzeczy są używane 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *